Mevzuat Haberleri

MEVZUAT İLE İLGİLİ HABERLER

30 Nisan 2013 de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Vadeli Çeklerde Reeskont Uygulaması hakkında VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ / 64 yayımlandı. Sirküler ile Gelir İdaresi, vadeli çeklerde reeskont uygulanması imkanını getirdi.

 

04 Mayıs 2013 tarihli Resmi Gazetede 6 Sıra Numaralı “VERGİ BEYANNAMELERİNİN SERBEST MUHASEBECİ VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLERCE İMZALANMASI HAKKINDA GENEL TEBLİĞ” yayımlandı. Buna göre 340 sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında mükellefler ile düzenlemiş oldukları hizmet sözleşmesi eki olan “elektronik beyanname aracılık ve sorumluluk sözleşmesi”ni internet vergi dairesine elektronik ortamda bildirilmiş olan meslek mensuplarının, ayrıca liste bildirimi vermeleri gerekmeyecek.

 

30 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazetede HUKUK USULÜ MUHAKEMELERİ KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR 6460 Sayılı KANUN yayımlandı. Buna göre mesken olarak gösterilen taşınmazlarda avukatlık ve SMMM veya YMM büroları açılabilecek.

 

30 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazetede İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK yayımlandı.

26 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazetede İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren tüm işyerlerini kapsayan İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ yayımlandı.

 

24 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazetede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK HİZMET BEDELLERİNİN HESABINDA KULLANILACAK 2013 YILI YAPI YAKLAŞIK BİRİM MALİYETLERİ HAKKINDA TEBLİĞ yayımlandı.

 

18 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazetede KAMU FİNANSMANI VE BORÇ YÖNETİMİNİN DÜZENLENMESİ HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN yayımlandı. Kanun ile Gelir Vergisi Kanununda, Harçlar Kanununda, 3996 sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanununda, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda, 4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi Kanununda ve diğer bazı Kanun ve Kararnamelerde değişiklikler yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir