Güncel Mevzuat Haberleri

Temmuz 2013 MEVZUAT İLE İLGİLİ HABERLER

14 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazetede 51 İl ve Bozcaada-Gökçeada ve ilçelerinde Soysal Güvenlik prim teşvikine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı yayımlandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı yayımladığı Kurumlar Vergisi Kanunu Sirküleri/29 ile 2013 ikinci geçici vergi döneminde uygulanacak yeniden değerleme oranını %2,17 (yüzde iki virgül on yedi) olarak belirledi.

20 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazetede 26 Seri Numaralı Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğ yayımlandı. Tebliğde , dağıtıcıların Rafinericiden Satın Aldıkları Hava Yakıtlarının Teslimine İlişkin Bildirim Formunu vermelerine ; ithalde alınan teminatın çözümü için yapılacak işlemlere ; deniz yakıtı alacak olanların yakıt alım defteri onaylattırmaları ve deniz yakıtı alımı işlemlerine ilişkin usul ve esaslar hakkında açıklamalar ve talimatlar yer alıyor.

16 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazetede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından SAĞLIK KURALLARI BAKIMINDAN GÜNDE AZAMİ YEDİ BUÇUK SAAT VEYA DAHA AZ ÇALIŞILMASI GEREKEN İŞLER HAKKINDA YÖNETMELİK yayımlandı. Yönetmelikte belirtilen işlerde işçiler günde ancak yedi buçuk saat veya daha az çalıştırılabilecek.

17 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazetede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK yayımlandı.

20 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazetede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK yayımlandı.

24 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazetede KADIN ÇALIŞANLARIN GECE POSTALARINDA ÇALIŞTIRILMA KOŞULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK yayımlandı. Yönetmelik on sekiz yaşını doldurmuş kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılmalarını kapsıyor. Kadın çalışanlar her ne şekilde olursa olsun gece postasında yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamayacak.

Kapattıkları iş yerleri ile hiçbir ilişkileri kalmadığını düşünen fakat karşılarına çıkan 8-10 yıllık aidat borcu ile karşılaşan esnaf ne yapacağını şaşırırken, hukuk bürolarının verdiği süre içinde ödeme yapılmazsa aidat borçlusu esnaf hakkında icra takibi başlatılabilecek.Birden fazla meslek odasına kayıt yaptıran esnafın durumu ise daha vahim. Çünkü kayıtlı oda sayısı arttıkça borç miktarı da artıyor. Şu anki sistemde en düşük 89, en yüksek 200 lira yıllık aidat ödeyen esnaf, bu ödemeleri düzenli yatırmadıysa 4 bin liraya ulaşan borç yükü ile karşılaşabilir. Ayrıca tebligat alınmamış olsa bile eğer oda kaydı silinmediyse esnaf adına aidat borcu işlemeye devam ediyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, birikmiş aidat borcu olan binlerce esnaf olduğu kaydetti. Biz dükkan kapatan esnafımızı uyarıyoruz; kendi çıkarları için kayıt oldukları esnaf odalarından derhal kayıtlarını sildirsinler” dedi. “Borçlu esnafımız ilgili odalara gidip durumlarını anlatsın. O da olmazsa 0312-418-32-69 numaralı hattan bizimle irtibata geçebilirler.”

2008’de yürürlüğe giren yasal düzenleme ve tüm tedbirlere rağmen hileli boşanmaların önüne geçilemiyor. Son beş yılda evlere denetime giden müfettişler, 13 bin kadının boşandığı eşiyle birlikte yaşadığını belirledi. Dul kadınların vefat eden anne ve babasının maaşını alabilme hakkı istismar ediliyor. Ölen ebeveyninin maaşını almak isteyen kız çocukları, eşlerinden anlaşmalı boşanıp yetim aylığı alıyor. Ancak resmî olarak boşanırken imam nikâhıyla birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Yıllardır devam eden suistimalin önüne geçmek için 1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu ile “Boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen dul eş ve yetim kız çocuklarının bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir.” hükmü getirildi. Fakat yasal düzenleme ve tüm tedbirlere rağmen hileli boşanmaların önüne geçilemedi. Şikâyet ve ihbar üzerine, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişlerinin evlere yaptığı denetimlerde 13 bin kadının boşandığı eşiyle birlikte yaşadığı belirlendi. Alo 170 hattına en çok ihbar İstanbul ve Zonguldak’tan geliyor. En çok ihbar edenler ise boşanan kadınların anneleri. Çünkü aylık bağlatan kadın, annesinin maaşını düşürüyor. Dul kadınlara, mağdur olmamaları için vefat eden anne ve babasının maaşını alabilme hakkı tanınıyor. Ancak bu hak, sosyal güvenlikteki istismarların başında geliyor. Ölen ebeveyninin maaşını almak isteyen kız çocukları, eşlerinden anlaşmalı boşanıp yetim aylığı alıyor. Resmî olarak boşanırken imam nikâhıyla birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Eşiyle birlikte yaşadığı halde kendini dul gösterip babasından yetim maaşı alan on binlerce insanın bulunduğu biliniyor. 1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu ile boşandığı halde eşiyle yaşayanların tespit edilmesi durumunda maaşlarının kesilebilmesi mümkün oldu. Yasa ile “Boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen dul eş ve yetim kız çocuklarının bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir.” hükmü getirildi. Sosyal Güvenlik Reformu’nun ardından şikayetleri dikkate alarak denetimlere başlayan SGK, 13 bin 116 kişinin babasının maaşını almak için eşiyle anlaşmalı boşandığını ancak eşiyle fiilen birlikte yaşadıklarını belirledi. Ancak uzmanlar, tespit edilen rakamın buzdağının görünen yüzü olduğunu belirtiyorlar. Pek çok anlaşmalı boşanma olayı, şikayete konu olmadığı için tespit edilemiyor. Müfettişlerin baskınıyla ortaya çıkarılan anlaşmalı boşanma vakalarında bile taraflar, ‘babası çocukları görmeye gelmişti’ gibi gerekçelerle mahkemeye başvuruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir